Portugália összes strandján azonos jelentéssel bíró zászlókat használnak a strandolók tájékoztatása és biztonsága érdekében. Ezek a zászlók könnyen felismerhetőek, könnyen beazonosíthatóak, de az a mi felelősségünk, hogy ismerjük is jelentésüket. A következőkben az egyes zászlók jelentését és a legfontosabb strandoláshoz kapcsolódó szabályokat ismertetem.
Milyen zászlókat kell figyelni a tengerpartokon?
A tengerpartokon jellemzően sok zászló található, de javuk valamilyen marketing célt szolgál. Két helyszín van, ahol a zászlóknak kiemelt fontosságuk van és tájékoztatást adnak a fürdőhely biztonságáról. A strandon, az oda vezető ösvények és lépcsők közelében, esetleg a strand közepén egy kiemelkedő helyen, magasan, jellemzően egy vízimentő állomáshely mellett az egész partszakaszra vonatkozó jelzéseket láthatunk. Közvetlenül a víz mellett, a homokba szúrva, alacsonyabb, piros-sárga vagy teljesen piros zászlók is fontosak lehetnek. Ezek jelentése lokális, tehát a zászló környezetére vonatkozik, nem az egész strandra. A második képen, a zászlók jelentéseinek leírása után találsz példát a biztonsági strandzászlók elhelyezkedésére.
Ennek a zászlónak a jelentése: itt a legbiztonságosabb a vízbe menni.
Melyik zászló mit jelent a strandon?
Nézzük akkor az egyes zászlókat külön-külön. Ha nincs a strandon zászló, akkor ott nincs vízimentés sem. Lehetőleg ne fürödjünk ezeken a helyeken, még akkor sem, ha külön nem tiltja ezt semmi. A jelzések egy napon belül többször is változhatnak, előfordul, hogy egy hosszabb strand két végén más zászlót látunk. Ennek a strand adottságai mellett a vízimentők adott szakaszra jutó mennyisége is lehet oka.
Kék zászló, benne fehér körben hullám
Gyakori zászló, de ez nem a biztonságosságra utal. A kék zászló az EU által a legtisztább strandoknak adományozott jelzés. Ahol ilyen zászlót látunk, abból nem következik, hogy adott esetben szabad is fürdeni a parton. Ezeket a zászlókat gyakran nem a vízimentők kezelik, így akkor is kint maradnak, ha az óceánba aktuálisan tilos belemenni.
Zöld
Ilyen zászlót akkor látunk, ha nyugodt a tenger és úszhatunk benne. A portugál strandok jelentős részénél szinte soha nincs kint, mert erős a hullámzás vagy a sodrás. Ezek a zászlók a nyugodtabb öblökre néző strandokon jellemzőek.
Sárga
A sárga zászló már az úszás tilalmát jelenti, de ekkor még be szabad menni a vízbe. Szabad evezni, szörfözni és a part közelében megmártózni. Nagyon gyakori jelzés. Fürdőzőként ilyenkor jellemzően derék mélységig mehetünk be a vízbe, ha ennél tovább megyünk, nagy az esély rá, hogy kiparancsolnak onnan.
Piros
Tilos a vízbe menni. Ilyenkor maximum azt szokták engedni, hogy a parton ott sétáljunk, ahova még kifutnak a hullámok - térd felett már nem lehetünk vizesek. Piros zászlót alkalmazhatnak az egész strandra vetítve, de előfordul, hogy a homokba, közvetlenül a vízpartra teszik ki. Ez azt jelenti, hogy az adott helyen veszélyes és tilos a vízbe menni, de elképzelhető, hogy a part más szakaszain szabad. Az ilyen piros zászlónak oka lehet a visszaáramlás, veszélyes sziklák vagy akár halászati tevékenység.
Fehér-kék pepita
Fontos jelzés, de ritka. Ez azt jelenti, hogy valamilyen oknál fogva ideiglenesen nincsen vízimentés a parton.
Lila
Ha az előző ritka jelzés volt, akkor ez még inkább az. A legtöbb portugál strandon szimplán a piros zászlóval helyettesítik. A lila zászló jelentése, hogy veszélyes tengeri élőlényt vettek észre a vízben, ezért abba tilos belemenni.
Piros és sárga
Ezt a zászlót csak közvetlenül a víz mellett alkalmazzák (lásd fenti kép). Azt a területet jelöli, ahol a legcsendesebb a tenger, a legközelebb van a vízimentő és a legtöbb figyelmet szenteli neki. Itt a legbiztonságosabb fürdeni. Kisebb gyerekekkel mindig az ilyen helyeket keressük a megmártózáshoz. Fontos, hogy ez a zászló nem írja felül az egész strandra vonatkozó jelzést. Például ha a parton sárga jelzés van, akkor itt sem mehetünk be úszni a vízbe, csak mártózni.
Keresd a zászlókat! Piros nyilakkal a legbiztonságosabb hely zászlói van jelölve, a lila nyíl a strand egészére vonatkozó zöld zászlóra mutat.
Milyen további fontos szabályok vannak, amiket ismerni kell?
A szokásos figyelmeztetések itt is igazak. Felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe, védekezzünk a nap ellen, igyunk sok vizet (ne alkoholt) és együnk könnyű ételeket. Van néhány olyan dolog, ami jellemző Portugáliára, miközben otthon vagy Horvátországban kevésbé találkozunk vele.
A parton lehetnek piros zászlók és táblák is, amik fürdési tilalmat jelölnek, egyben felhívják a figyelmet az ott jelentkező visszaáramlásra. A visszaáramlások olyan szakaszai a tengerpartoknak, ahol a nyílt vízfelület felé erősen sodornak az áramlatok, ezek értelemszerűen veszélyesek. Ha belekerülünk egybe, a parttal párhuzamosan próbáljunk úszni, ne az áramlással szemben és lehetőleg ne essünk pánikba. Próbáljunk segítséget kérni. A visszaáramlások helye nem fix, ahol ma van, nem biztos, hogy ott jelentkezik holnap.
Ugyan elsőre úgy tűnik, de a homokos partok nem egyenletesen mélyülnek. Előfordulnak gödrök. Ne menjünk a vízbe, ha nem tudunk úszni. Ne becsüljük alá a hullámok erejét.
A vízimentők előtti sávot hagyjuk szabadon. Ezt gyakran kis kötéllel jelölik is a homokban. Ide tilos letelepednünk, mert zavarjuk a mentő kilátását vagy mozgását. A vízimentők utasításait kötelező betartani, egyrészt mert a mi biztonságunkat szolgálják, másrészt a törvény is előírja.
Ha a legjobb portugál strandokat egyéni utazás során fedeznéd fel, de szükséged lenne némi segítségre vagy idegenvezetőre lenne szükséged, kérj ajánlatot.
Add comment
Comments