Lisszabon közvetlen közelében fantasztikusan szép strandok találhatóak: gyönyörű sziklák között apró homokos plázsokra futnak ki a tenger hullámai. Lisszabon mégsem ismert hazánkban mint tengerparti nyaralóhely és ennek oka is van. Egyrészt a víz igencsak frissítő, másrészt a szél gyakran korbácsol nagy hullámokat, ami a szörfösöknek öröm, azoknak akik úsznának kevésbé. Ugyanakkor egy forró nyári napon, abszolút megéri ellátogatni az egyik közeli strandra.
Mikor lehet fürdeni a tengerben Lisszabonnál?
A strandok Lisszabon környékén télen-nyáron élettel teliek. Mivel a strandot látogatók jelentős része szörfös, ők köszönik akár januárban is remekül tudják élvezni az óceán nyújtotta lehetőségeket. A hivatalos strandszezon májustól szeptemberig tart, de szinte minden évben télen is akad néhány kirívóan meleg nap, amikor megtelnek napozókkal, röplabdázókkal és bátor úszókkal a strandok.
A strandszezon szűkítő tényezője nem is a léghőmérséklet, sokkal inkább a víz hőfoka. 20°C feletti számokra csak július és szeptember között számíthatunk, igaz decemberben is nagyjából 15°C a víz. Azaz fókáknak bármikor jó, a többieknek inkább nyáron ad felfrissülést.
Strandok Lisszabon környékén: Adraga
Milyenek a strandok Lisszabon környékén?
A strandok jellemzően homokosak és lassan mélyülnek. A hullámzás erős, így jellemző, hogy csak megmártózni lehet vagy szabad a strandokon. Úszni akkor szabad, ha zöld zászlót látunk lobogni a vízimentők sátrain. A sárga a csobbanási lehetőséget mutatja, míg ha a zászló piros, akkor tilos a vízbe mennünk. Az erős hullámzás miatt áramlások is vannak a strandokon. A szezonban sok strandon sárga-piros zászlót tűznek a homokba azokon a területeken, ahol a legnagyobb biztonsággal mehetünk be a vízbe. A legtöbb strandon van átöltözési lehetőség, mosdó és zuhanyozó is.
Strandok Lisszabon környékén: Costa da Caparica
Legfontosabb strandok Lisszabon környékén
Lisszabon strandjai három nagyobb területen találhatóak: Lisszaboni Riviéra, Setúbal-félsziget és az Atlanti-part.
Lisszaboni Riviéra
A Lisszaboni Riviéra a várostól nyugatra található. Jómódú elővárosi övezetről van szó, ahol minden településnek van kisebb-nagyobb strandja. A Cascaisba tartó elővárosi vonatnak hála, mindegyik könnyen elérhető. Előnyük, hogy néhány fokkal magasabb itt a vízhőmérséklet, mint a teljesen nyílt óceánra néző strandoknál és a hullámzás is valamivel visszafogottabb.
Caxias
Lisszabonhoz legközelebb eső homokos strand. Messze nem a legjobb strand, de az azonos nevű vasútállomás magán a strandon van. Gyors csobbanásra tökéletes. Egy kis folyó torkolatának mindkét oldalán található egy-egy strand, a látványt pedig egy erőd egészíti ki. A víz valamivel melegebb itt, ugyanakkor minősége valamivel gyengébb, mivel technikailag itt még a Tejo hatalmas torkolatában fürdőzünk.
Carcavelos
A Riviéra legnagyobb strandja, egyben az első, ami már a nyílt tengerre tekint. A településnek három strandja van, amik egymásba érnek. A legnagyobb a település nevét viseli, míg egy erőd két oldalról fog közre kettő védettebb strand a Moinho-strand és a Torre-strand. Utóbbi a nagyobb hullámoktól jobban védett, családbarát fürdőhely.
Cascais és Estoril
Cascais és a vele egybeépült Estoril a Riviéra központjának tekinthető, Portugália legelőkelőbb települései közé tartoznak. Strandjaik szépek, tiszták és nyaranta elképesztően zsúfoltak. Estoril legfontosabb strandja a Tamariz-strand közvetlenül a vasútállomás mellett található. Bármerre indulunk innen a parti sétányon, újabb strandokhoz érhetünk. Cascais bejáratánál három strand található egymáshoz nagyon közel: Duquesa, Ribeira, Rainha. Csodásak és nyaranta egy gombostűt nem lehet leejteni rajtuk, nem hogy egy törölközőt leteríteni.
Setúbal-félsziget
Setúbal-félsziget Lisszabontól délre található, a Tejo-folyó túlsó partján. Itt van a régió legnagyobb strandja, amit hossza miatt több külön strandként tartanak számon, valamint az Arrábida-hegység lejtői előtt kialakuló kisebb fürdőhelyek. Az Arrábida-hegység mészkővilága néha Horvátország hangulatát idézi.
Costa da Caparica
Costa da Caparica Lisszabonból tömegközlekedéssel (3710-es vagy 3709-es busszal) megközelíthető nyaralóhely. A település egy 23 kilométer hosszú homokos parton fekszik. A városi strandok zsúfoltabbak, de picit távolabb mindig van bőven hely. Van nudista szakasz (Adiça-strand) is Fonte da Telha falujától délre, ugyanezen falutól északra melegek által kedvelt partszakasz található, aminek neve 19-es strand. (Az egykor működő kisvasút 19. kilométerkövétől származik a név.)
Sesimbra
Egész napos kirándulásra ajánlható kedves nyaralóváros Sesimbra, ami előtt sétány és strand található.
Figueirinha
Setúbal és az Arrabida-hegység előtere több meseszép strandot is kínál. Setúbal vonattal érhető el Lisszabonból, majd a strandokhoz helyi tömegközlekedéssel vagy taxival juthatunk. A városból nézve a Figueirinha-strand után a parti út hegyomlás veszélye miatt le van zárva (gyalogosok előtt is), így a távolabbi strandok csak hatalmas kerülővel érhetőek el.
Atlanti-part
Az Atlanti-part egyértelműen a szörfösök terepe, éppen ezért itt csak azokat a strandokat említem, ahova akkor is érdemes ellátogatni, ha éppen nem szörfözni szeretnénk.
Guincho
Cascaishoz legközelebb eső nagy homokos strand. Homokdűnéi látványosak, amik néha az út túloldalán, de ha a széljárás úgy akarja, akkor a főúton magán találhatóak.
Ursa
A leglátványosabb strand, csak gyalogos túrázással érhető el Cabo da Roca felől. Túra, nem séta. Inkább látványa miatt érdemes idejönni, fürdésre kevésbé ajánlott, vízimentés, felügyelet nincs.
Adraga
Kocsival is megközelíthető látványos strand, aminek déli oldalán egy kőhíd található.
Strandok Lisszabon környékén: Carcavelos
Lehet fürdeni a Tejoban?
Lehet, de minek. A városi szakaszon a hajóforgalom és a vízminőség miatt tilos. A már korábban említett Caxias határeset, hogy a folyóhoz tartozik vagy az óceánhoz. Ha tényleg a folyóban szeretnék fürdeni, két hely jöhet számításba: Ponta dos Corvos és Samouco. Egyiket sem könnyű megközelíteni, és őszintén, annyira nem is érdemes.
Add comment
Comments