Miért érdemes idegenvezetőt fogadni?

Állandóan visszatérő kérdés, miért érdemes idegenvezetőt fogadni egy városban, ha egyszer egyénileg is felfedezhető az. Erre a választ talán legjobban az idegenvezetők tudják, hiszen jellemző életút az, hogy valaki egyéni utazóból válik az utazások segítőjévé. Az idegenvezetésnek számtalan formája van, nem feltétlenül kell tömegben követni egy esernyőt lóbáló embert.


Idegenvezetés mítoszok nélkül

Az ember több okból mehet étterembe. Elképzelhető, hogy nem tud főzni. Lehet, hogy tud főzni, de éppen nem akar. Akar, de nincs rá ideje. Könnyen lehet, hogy nagyon is szeret főzni és éppen ezért megy néha étterembe, hogy új tapasztalatokat szerezzen. Bármi is az aktuális ok, az nem állandó: egyszer emiatt történik, máskor más miatt és rengetegszer eszik végül otthon mindenki. Az ok nagyon ritkán az, hogy másként nem lehet vagy nem érdemes megoldani az étkezést. Azt a kérdést még ki sem nyitottuk, hogy teljesen más szituációban van létjogosultsága egy gyorsbüfének és egy fine dining étteremnek.

 

Ugyanez igaz az idegenvezetésre is. Nem azért érdemes idegenvezetőt fogadni, mert másként nem lehet megismerni egy várost, pláne nem igaz, hogy nem érdemes ezt másként megtenni. Miként elmenni egy étterembe sem jelenti azt, hogy mindig és minden helyzetben étterembe megyünk, úgy az idegenvezető fogadása sem ilyen. Egy idegenvezetőt legalább annyi okból lehet felbérelni, mint amiért érdemes nem otthon enni. Teljesen más szerepe van egy idegenvezetőnek egy szervezett körutazás, egy privát városnézés vagy egy borravaló alapú „free tour” alatt.

 

Ha egyénileg utazunk, akkor az idegenvezető fogadása hasonló eleme lehet az egyébként általunk kitalált programnak, mint egy étterem felkeresése: kényelmesebb, gyorsabb, érdekesebb – jellemzően ezek valamilyen arányú keveréke. Persze mindenki hallott már arról, hogy lehúzták egy étteremben vagy nem volt jó az étel – ám ebből nem az a tanulság, hogy soha nem eszünk máshol csak otthon, hanem az, hogy megpróbálunk ügyesebben választani. Idegenvezetőből is bizony akad jobb is, rosszabb is.

 

Miért lehet érdemes idegenvezetőt fogadni egy városnézésnél? Az idegenvezetés egy szakma, az idegenvezető célja, hogy az utazó jól érezze magát a városban és ehhez adjon segítséget. Bemutatja a várost, tudja hol a legközelebbi nyilvános mosdó, hol érdemes vásárolni. Az idegenvezető nem a Wikipedia hangoskönyv változata. Három tipikus szituációt mutatok be, hogy mi az, amiért érdemes lehet adott módon idegenvezetőt fogadni: free tour, rövid privát túra, egész napos vagy több napos privát idegenvezetés.

Mit várhatunk egy free tour-on? Miért érdemes részt venni rajta?

A free tour az idegenvezetés gyorsbüféje. Nem tudjuk jelentősen befolyásolni, hogy mit kapunk, de a kiszámíthatóság is olyan, mint egy hamburgerezőben. Egy előre rögzített időben és találkozási helyen indul a túra, amin 5-20 ember fog részt venni. A 2-3 óra közös séta alatt a találkozási hely környékének legfontosabb látnivalóit fogjuk végigjárni gyalogosan. A séta végén az idegenvezető borravalót kap, annyit, amennyit az utazónak megért munkája.

 

Egy free tour alkalmával a legfontosabb történelmi ismeretek, a városi tájékozódás alapjai, a mindennapok általános kérdései kerülnek elő. Ez van fűszerezve néhány érdekes, vicces, fárasztó (kinek milyen) történettel. Az útvonal jól megtervezett és praktikus. A séták rövidek, könnyen programba illeszthetőek. Segítenek elindulni a városban, egyfajta akklimatizációnak remek megoldást jelentenek. Olyan területeket is tartalmasan lehet megismerni, amiket előzetesen nem terveztünk megnézni, amikre nem volt időnk készülni. Elég rövid határidővel foglalni és mi dönthetünk a végén az árról. Nincs kockázat és kötöttség sem: ha nem tetszik, amit kapunk, akár pár perc után is elköszönhetünk.

Miért érdemes idegenvezetőt fogadni néhány órára?

Idegenvezetőt fogadni akár csak néhány órára is, nagyon intenzív lehet. Egy idegenvezető simán beszél több órán keresztül a városról hasznos és érdekes információkat. Mivel privát túráról van szó, végtelen lehetőségünk van kérdezni. Mindegy, hogy a XVI. századi történelem, a helyi focicsapat, a tegnapelőtti tüntetés, amit láttunk vagy a város legjobb vegán étterme a kérdés tárgya, biztosan fogunk kapni választ. Akkor is, ha egyébként egy teljesen más jellegű tematikus túrára fizettünk be. Rengeteg időt és energiát spórolhatunk egy ilyen rövid, 2-4 órás idegenvezetéssel. Olyan tippeket kaphatunk, amivel utunk későbbi részein pénzt és időt takaríthatunk meg.

 

Az idegenvezetőnek is van lehetősége kicsit megismernie az utazót, így egy felkészült és tájékozott idegenvezető friss tippje, hogy mit érdemes még megnéznünk, jóval közelebb állhat ízlésünkhöz, mint egy több éve kiadott útikönyvé vagy egy influenszeré. Érdemes egy városrész megismeréséhez fogadnunk privát idegenvezetőt, vagy egy garantáltan kis létszámú food tourt választanunk, ahol sétálva, helyi ételeket és italokat kipróbálva bombázhatjuk kérdésekkel helyi vezetőnket.

Milyen előnyei vannak, ha egész napra, vagy hosszabb időre fogadunk idegenvezetőt?

A helyi vezető ugyan nem utazási iroda, de az egész napra vagy több napra fogadott idegenvezető mégis hasonló dolgok miatt lehet praktikus. Megszervezi a programot, beosztja az időt, ismeri a helyi viszonyokat, tudja mikor, hova érdemes menni és hogyan. Kommunikál helyettünk. Mindig van B terve. Meg C és D terve is, ha valami mégsem úgy alakulna, ahogyan azt terveztük.

 

Ha hosszabb időre fogadunk idegenvezetőt, akkor adhatunk neki szabad kezet is, de előnyösebb, ha előzetesen felvesszük vele a kapcsolatot és támpontokat adunk, hogy mit szeretnénk látni, milyen jellegű élmények érdekelnek minket. Megkapjuk mindazt az előnyt és kényelmet, amit egy szervezett út jelentene, azzal a kiegészítéssel, hogy mégsem kell alkalmazkodunk senkihez, hiszen az idegenvezető jelen esetben csak értünk van.

Add comment

Comments

There are no comments yet.