Egy nap Lisszabonban éjszakázás nélkül? Lehetséges! Mivel a Ryanair korán reggel repül Budapest és Lisszabon között, míg a WizzAir későn este teszi meg az utat visszafelé, akár egyetlen napra is ki lehet ruccanni a portugál fővárosba, ha jók a jegyárak vagy ha szűkében vagyunk az időnek. Mi fér bele egy napba Lisszabonba – mutatom.
Érdemes egyáltalán egy napra Lisszabonba utazni?
Igen.
Természetesen nem ismerhető meg egy nap alatt a város és nem nevezhető könnyed utazásnak, ha hajnal 4 körül Ferihegyen kell lenni, ahova nagyjából 21 óra elteltével érkezünk vissza, de így is érheti az utazás. Betekintést nyerhetünk Lisszabon hangulatába, kipróbálhatunk néhány portugál ételt, megnézhetjük az ikonikus látnivalókat.
Nem kell kivennünk szabadságot, senkit nem kell megkérnünk, hogy etesse meg a halakat és nem utolsó sorban nem kell szállásért fizetni. A repülőjegy nem feltétlenül olcsó, de egy éjszaka ára is jelentős tétel lehet egy nagyobb családnak, akár még egy gyors kiruccanás költsége egy európai városba.
Lisszabon egy nap alatt – mikor lehetséges?
A 2024. évi nyári menetrendben az egy napos lisszaboni utazásra a hétfő, a péntek és a vasárnap a legalkalmasabb. A Ryanair ezeken a napokon 9:30 előtt megérkezik, a WizzAir este 8 óra után indul. Ez egyben azt is jelenti, hogy Budapestről reggel 6 körül indul a gép, és éjjel 1 körül érkezik vissza.
Mennyi időnk marad a városban?
A repülési idő nagyjából 3,5 óra, Lisszabon felé nyerünk is egy órát az időeltolódás miatt. Mivel nyilván nincsen csomagunk, ezért nagyjából 30 perc alatt kikeveredhetünk a repülőtérről. A repülőtérről a belváros nagyjából 30 perc. Ha minden jól megy, 10:30-11:00 körül Lisszabon főterén kávézhatunk.
Lisszabonból a reptérre sajnos hosszabb az út, aminek az az oka, hogy minden gép az 1-es terminálra érkezik, de a WizzAir a 2-es terminálról indul. A terminálközi buszjárat 10-15 percenként jár, a menetidő kb. 5 perc, de meg is kell találni. Érdemes úgy számolni, hogy emiatt 10-20 perccel hosszabb lesz az út. 1,5-2 órával az indulás előtt kint kell lenni a reptéren. 18:00-18:30 körül kell szedelőzködnünk a városból a géphez.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nagyjából 7-8 óránk van felderíteni a várost.
Mivel lehet időt nyerni?
Három tényező emelhető ki időnyerés szempontjából: étkezés, helyismeret, közlekedés. Nézzük meg ezeket.
A portugál konyha megismerésére lehet programként tekinteni, ekkor nem elvesztegetett idő az étkezésre szánt óra. Igen óra, nem lesz rövidebb, mert mindig elmegy vele az idő. Kiválasztani a helyet, az ételt, várni a pincérre, fizetni, még elmenni pisilni stb. Gyorsítani úgy lehet, ha már előre tudatosan készülünk az étkezésre. Válasszuk ki, hogy hol fogunk enni vagy azt, hogy milyen típusú ételre vágyunk. Működik az otthonról hozott szendvics is, ha megálljuk, hogy ne vegyünk helyi ételt. A vacsora a 2-es terminál mekijében lehetséges, így kihasználható a kötelező előzetes megérkezés ideje is.
Egynapos útra megéri idegenvezetőt fogadni. Sok kis idő ilyenkor sokra megy. Nem kell keresgélni semmit, pontosan ismeri az utat a látnivalókhoz és minden ellenkező híreszteléssel szemben azt mutatja meg, amit kérünk tőle. Ha a régi villamosok érdekelnek akkor azt, ha a múzeum akkor azt. Kérhetünk tőle dolgokat: előre meg tudja venni a tömegközlekedési jegyeket, foglal asztalt egy étterembe ott, ahol a program szerint ebédidőben leszünk vagy tud javasolni gyors megoldásokat. Amikor kevés időnk van, akkor számítanak azok a 10 percek, amiket ezzel nyerünk, mert ezen múlik, hogy belefér-e még valami a napba vagy sem. Az sem utolsó szempont, hogy kikapcsolhatunk: nem kell készülni és utána nézni semminek.
Végül a közlekedés. A tömegközlekedés a belvárosban sokszor gyorsabb, mint az autó, de jellemzően kényelmetlenebb és rugalmatlanabb. A taxi – pontosabban a Bolt és az Uber – jóval olcsóbb Lisszabonban, mint Magyarországon. A tömegközlekedési napijegyet érdemes lehet néha kombinálni egy-egy taxi hívásával.
Lisszabon egy nap alatt: hogyan érdemes tervezni a programot?
Nulladik lépésként el kell döntenünk: akarjuk-e látni Belémet vagy sem. Belémben olyan ikonikus látnivalók vannak, mint a Belém-torony vagy a Felfedezések-emlékműve, nem beszélve a Jerónimos-kolostorról, ami az egész város legszebb építészeti emléke. Teljesen érthető, ha ezt nem akarjuk kihagyni, miközben logikus döntés az is, ha az idő szűke miatt csak a belvárosra koncentrálunk. A belváros Belém táv tömegközlekedéssel 30 perc és kocsival sem sokkal kevesebb, nagyjából 15-20 perc. Szóval mindenképpen veszítünk 30-60 percet. A következőkben megadok egy-egy útitervet, Belémmel és nélküle, ami megvalósítható ha egy nap alatt nézzük meg Lisszabont. A tervek egyéni érdeklődés és az időjárás függvényében is alakíthatóak.
Lisszabon egy nap alatt Belémmel
Belém látnivalóinak körbesétálása 1,5-2 óra. A Belém-toronyba és a kolostorba mindig hosszú a sor, nem fog beleférni. Ha szerencsénk van, a templomba be lehet menni, ide nem kell jegy és nagyjából 30 perc elég lehet. Ha még kipróbáljuk a híres sütit is, akkor is 2-3 óra a városnegyed megismerése. Ezt érdemes a nap legelejére tenni és akár rögtön a reptérről Bolttal vagy Uberrel kijönni ide. Ha minden jól megy, 13:00-14:00 között lehet végezni.
A belvárosba beérni kb. 30 perc, így ott marad nagyjából 3 óra. 3 óra alatt egy gyors ízelítő kapható a legfontosabb városnegyedekből (Bairro Alto, Baixa, Alfama) vagy ezek egyike és egy nyugodtabb étkezés némi gasztronómiai élménnyel férhet bele a programba. Ha csak egy városnegyedet választhatunk, akkor Alfama vagy Bairro Alto legyen az.
Lisszabon egy nap alatt Belém nélkül
Ebben az esetben belefér biztosan a belvárosi három negyed felkeresése és valami finom étek is. A belvárosban sokkal több a lehetőség jól és gyorsan enni, mint Belémben, így ezzel is nyerünk kicsit. Siklók, szűk sikátorok, villamosok, kilátópontok és klasszikus lisszaboni hangulatok várnak ránk egész nap.
A legfontosabb kérdés az lehet, megéri-e a tömegközlekedésre napijegyet venni? Ha a reptérről való be- és kiutazáson felül legalább egyszer ráülünk egy történelmi villamosra, akkor már megéri. Bolt és Uber ugyanakkor nem nagyon játszik, nem gyorsít semmit.
Mi van ha esik?
Pech. A következők menthetik meg a napot, igaz mások is erre fognak játszani:
- Történelmi villamosok (28-as és 24-es)
- Ócenárium
- Portugál gasztronómia
- és persze a múzeumok.
Add comment
Comments