Mint minden nagyvárosban, a tömegközlekedés Lisszabonban is kaotikusnak tűnhet elsőre. A portugál főváros tömegközlekedése jól szervezett, hagyatkozhatunk rá a város felfedezése közben. A legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze ebben a posztban.
A lisszaboni tömegközlekedés elemei
Annak ellenére, hogy nem egy hatalmas metropoliszról beszélünk, a lisszaboni tömegközlekedésnek számtalan eleme van. Adott négy metróvonal, ami hat helyen metszi egymást. Az elővárosi vasutak hol a felszínen, hol az alatt futnak és szintén használhatóak a városi tömegközlekedésben. Ezen felül számtalan busz, elővárosi busz, villamos, sikló, komp és lift segíti a közlekedőket.
A lisszaboni villamosok zöme régi kocsikkal fut és elsősorban turisztikai célokat szolgál. Ez alól egyértelmű kivételt a folyó túlsó partján, Almada területén található vonalak jelentik. A lisszaboni tömegközlekedés leghíresebb elemei a meredek utcákon felkapaszkodó régi siklók, amiből három működik jelenleg. A liftek közül a Santa Justa csak látnivalónak szolgál és drága, de viszonylag sok és jellemzően ingyenes lift és mozgólépcső is segíti a dombokra igyekvőket. Ezek a liftek nincsenek táblázva, nincs róluk térkép, meg kell ismerni Lisszabont ahhoz, hogy használhassuk őket.
Szokatlan elemei Lisszabon tömegközlekedésének a személyszállító kompok, amik a szélesen szétnyíló Tejo túlpartján található elővárosokat kapcsolják össze a főváros magjával.
Szabályok és szokások
A lisszaboni tömegközlekedésnek vannak írott és íratlan szabályai, ezeket nézzük most sorra. Kezdjük a legkézenfekvőbb kérdéssel, a jegyekkel. A jegyeket váltsuk meg előre, mert ezzel anyagilag is jobban járunk, utastársainkat sem tartjuk fel amíg a sofőrnél vásárolunk és a kellemetlen meglepetéseket is elkerülhetjük. Jegyek automatákból vásárolhatóak minden metróállomáson, vasútállomáson és hajókikötőben. Az automaták nyelve állítható, erre jellemzően egy külön gomb áll rendelkezésre. Figyeljünk, mert nem minden automatánál lehet készpénzzel, illetve bankkártyával fizetni. Ha elakadunk, munkaidőben jegypénztárból is vehetünk jegyet. Az autóbuszokon és a történelmi villamosokon készpénzzel vehetünk jegyet a járművezetőnél. A nem történelmi villamosokon ezt nem tehetjük meg.
A buszokat és a villamosokat le kell inteni. Ha nem intjük le, akkor nem fog megállni, akkor sem, ha láthatóak vagyunk a megállóban. Ez a járatokon utazva is igaz: ha nem jelzünk, nem fog megállni a sofőr. Ugyanakkor nem kell az ajtóhoz rohannunk a mozgó járaton: elég annak megállása után az ajtóhoz igyekeznünk, a sofőr meg fog várni minket. A portugálok nem sietnek és illedelmesek. A lisszaboni tömegközlekedésen ez abban jelenik meg, hogy a buszra az utasok a megállóba való érkezésük sorrendjében próbálnak felszállni, akkor is, ha nincs látható sor, amiben állnának.
Minden autóbuszra és a történelmi villamosokra csak az első ajtón lehet felszállni és csak a hátsó ajtókon lehet leszállni. Nincs kivétel. A felszállás után a sofőr mellett kell érvényesíteni jegyünket, majd hátramenni - leszállni csak hátul tudunk majd. Ne álljunk meg elől és vegyük figyelembe, hogy az első székekre jellemzően csak az idősebbek ülnek le.
Ami a pontosságot illeti: a menetrend tájékoztató jellegű. Többnyire pontosak a járatok, de sokszor nem. A járművek a menetrendhez viszonyítva jöhetnek előbb, később, teljesen máskor vagy soha. A sűrű városi hálózatban ez nem jelent valódi problémát, de az elő- és külvárosokban, ahol egyes járatok csak óránként közlekednek, ott alaposan gondoljunk meg minden átszállást és legyen B tervünk.
Legfontosabb járatok
Nézzünk néhány járatot, amit nagy eséllyel használni fogunk a lisszaboni tömegközlekedésen.
28E villamos: Történelmi villamos, ami az óváros majdnem összes látnivalóját érinti: a Baixa negyedből indul, érinti Alfamat és felkapaszkodik Bairro Altoba is, majd Estrela jelenti a végállomást. Nagy élmény pusztán végigutazni rajta, ezt elég sokan szeretnék megtenni. A végállomáson (Martim Moniz) amerikai turisták órákat képesek sorban állni azért, hogy leülve végigdöcögjenek vele a városon. Ha nem akarunk leülni, nem kell kivárni a sort. Ha kellemetlennek érezzük, hogy előzünk, a következő megálló kb. 80 méter és ott is fel lehet szállni...
24E villamos: Ha a 28-as tömegét szeretnénk megúszni, de kipróbálnánk a történelmi villamosozást, a legjobb választás a 24E járat. Chiado központjából, a Camoes térről indul, végigzötyög Bairro Alto és Princípe Real legszebb részein, érinti a Sao Pedro de Alcantara kilátót. A járat végállomásának közeléből tudunk felmenni az aquaductra.
15E villamos: A Baixa negyedből megy Belémbe.
728-as busz: A Tejo partján halad végig. Érinti a Parque das Nacoes modern negyedet, végighalad a belvároson és kimegy Belémbe.
753-as busz: Ezzel tudunk csak Lisszabonban érvényes jeggyel is átmenni a hídon. Legkönnyebben a Marques de Pombal téren szállhatunk rá fel, ha a Cristo Rei szoborhoz mennénk, akkor a híd után az első megállónál kell leszállnunk.
Figyelem, létezik néhány szokatlan megoldás a lisszaboni tömegközlekedésen. Egy járatszám nem feltétlenül azonos járműhöz tartozik. Például a 15E általában villamos, de néha busz. Azonos vonalon nem jelzik külön számmal azt, ha egy járat nem halad végig a teljes vonalon. Például a 728-as nagyon hosszú járat, de nem minden busz teszi meg a teljes távot.
Csomópontok
Néhány problémás, de fontos csomópontra szeretném felhívni a figyelmet. Ha tömegközlekedéssel utazunk Lisszabonban, észre fogjuk venni, hogy nem egy intermodális csomópont is létezik. A Cais do Sodré egyszerre vasútállomás, metrómegálló, buszvégállomás, villamosmegálló és kikötő. Nem ezekről lesz szó, hanem azokról, amiknek a neve megtévesztő lehet.
Roma, Areeiro és Roma-Areeiro: Két metróállomás (Roma és Areeiro) között kialakított vasútállomás a Roma-Areeiro nevet kapta. Az állomások átjárhatóak, de nem azonosak és nincsenek olyan közel egymáshoz. Ha Roma megállónál vagyunk és olyan buszra szeretnénk szállni, ami Areeiroból indul, az kb. 20 perc séta.
A Jardim Zoologico metróállomás és a Sete Rios vasútállomás ugyanakkor egy és ugyanaz, csak külön nevük van. Utóbbi néven fut a szintén itt található távolsági autóbusz-állomás is.
A belváros szíve a Rossio tér, amit hivatalosan egyébként IV. Péter térnek hívnak. A Rossio metróállomás igaziból a Figueira tér alatt van, és mindkét térre nyílik kijárata. A Rossio vasútállomás viszont nincs összekötve a Rossio metróállomással, de van egy metróállomás a vasútállomásnál is, csak az egy másik vonalon van és Restauradores a neve. A két vonal között átszállni csak egy megállóval később, a Baixa-Chiado állomáson lehet. Tehát ha a Rossio térre megyünk, akkor jó a Rossio és a Restauradores metróállomás is, de ha a Rossio vasútállomásra, akkor csak a Restauradores metróállomás a jó, a Rossio nem.
Jegyrendszer
Napijegyek és vonaljegyek is léteznek Lisszabon tömegközlekedésében. Minden jegytípust egy papírkártyára tudunk feltölteni. A papírkártya árát egyszer kell megfizetnünk, majd azt újra tudjuk használni. Egy kártyára egyszerre csak egyféle típusú jegy tölthető. Például ha Zapping jegyünk nem üres, nem fogunk tudni rá vonaljegyet venni. Kétfajta jegytípust ajánlok: a napijegyeket és a Zapping néven futó pénzfeltöltős jegyet.
Napijegyből többfajta létezik, a legolcsóbb kb. 7 euró a legdrágább kb. 10 euró. Az olcsóbbik csak a buszon, villamoson és metrón érvényes, addig a drágábbak vagy a vasutat vagy a kompot foglalják magukban, különböző megkötésekkel. Bonyolult, ha csak a városban mozgunk tökéletes választás a legolcsóbb is, az ötödik utazástól már megéri. A Zapping összességében kicsit drágább, ellenben pofonegyszerű: pénzt töltünk a kártyára, amiről minden utazás alkalmával levon valamennyit a szolgáltató. A jegy olcsóbb, mint ha a helyszínen vennénk és minden fajta járművön érvényes Lisszabon vonzáskörzetében, nincs érdemi megkötés. Akkor érdemes ezt választani, ha az elővárosokban is mozgunk és naponta nem utazunk 5-6 alkalomnál többször. Ha a Zapping kártyán marad felesleges pénz, azt gyakorlatilag elveszítjük, élő ember még nem játszotta végig azt az adminisztrációt, ami visszaszerzéséhez kell.
Éjszakai járatok
Léteznek. Hívjunk inkább taxit.
Add comment
Comments