A pastel de nata egy egyszerű és nagyszerű sütemény, ami néhány kóstolás után könnyedén függőséget okoz. Tökéletes társa a kávénak és mindig kijön a pénztárcában található apróból is. Lisszabonban járva van lehetőségünk megkóstolni az eredeti belémi verziót éppúgy, mint a legjobb másolatokat.
Pastel de nata története
A pastel de nata története nagyon hasonló a legtöbb tradicionális portugál süteményéhez. A sütemények készítése gyakran kötődött kolostorokhoz, ahol két alapanyag szinte korlátlanul rendelkezésre állt: a cukor és a tojássárgája. Portugália gyarmatai révén jelentős cukortermelő ország volt, míg a tojásfehérjét a reverendák keményítéséhez használták, így sok sárgája marad, amivel valamit kezdeni kellett. A belémi Jeronimos-kolostor (Szent Jeromos-kolostor) volt a híres portugál krémes szülőhelye. A receptet a XIX. század közepén a rend feloszlatása után a közeli cukrászdába adták el, ahol azóta is készítik.
A pastel de nata - néha különféle neveken - Portugália egyik legfontosabb gasztronómiai importcikke. Számtalan országban ismerik Brazíliától Japánig és kötik azt a portugálokhoz. Az anyaországon kívül talán a legfinomabb darabokat a kínai KFC éttermekben találhatunk.
Pastel de Belém ugyanaz vagy egy másik süti?
A pastel de nata, vagy többesszámban pastéis de nata és a pastel de Belém szinonimák, ugyanazt a süteményt jelentik a gyakorlatban. Fontos azonban, hogy a pastel de Belém egy eredetvédett kifejezés, amit csak és kizárólag a Pastéis de Belém cukrászda használhat, aki az eredeti és titkos receptúrát is birtokolja. Természetesen ilyen módon találkozhatunk önérzetes portugálokkal, akik szerint egyedül Belémben ehetünk igazi krémest, minden más pusztán utánzat.
Fahéj, ami mindent megváltoztat
Sokan mihelyt hozzájutnak a vágyott süteményhez már harapnak is bele. Hibának ugyan ez sem nevezhető, de az egyik fontos kiegészítőről ekkor lemaradnak, noha az alapjaiban tudja a hatást megváltoztatni. Ez pedig a fahéj. Az, hogy a pastel de nata mellé fahéjat kínálnak annyira alap, mint az, hogy a kávé mellé adnak cukrot: ha nem látjuk, valószínűleg csak mi nem vettük észre az állandóan odakészített szórót. Megéri az a plusz mozdulat, hogy kis barna port hintsünk a krémesünk tetejére, az eredmény magáért fog beszélni.

Hol a legjobb Lisszabonban?
Annak ellenére, hogy egy kifejezetten egyszerű süteményről van szó, megoszlanak a vélemények, hogy hol is lehet igazán finomat vásárolni. Nem mindegy, hogy mennyire friss a termék, mennyire roppanós és mennyire vastag a tészta, milyen édes vagy éppen mennyire folyós a töltelék. Az alábbi helyeken nem fogunk csalódni, ugyanakkor kifejezetten érdemes több helyen is megkóstolni, hogy a fontos vitába már mi is saját véleménnyel csatlakozhassunk be.
Pastéis de Belém
Az eredeti pastel de Belémnek nincs párja. Ez a viszonyítási alap, így mindenképpen próbáljuk ki. A Pastéis de Belém a Jeronimos-kolostortól néhány házra található, kék napernyőiről és a kígyózó sorokról könnyen felismerhető. Az épületnek három bejárata van: a baloldali ajtón bemenve csak krémest vehetünk elvitelre, a jobboldali ajtót használva más termékeket is vásárolhatunk, szintén elvitelre, míg a középső sor a cukrászda belsejébe vezet, ahol leülve, egy kávé mellett próbálhatjuk ki az édességet. A cukrászda belsejében több száz ember tud egyszerre leülni, így ne riadjunk meg a sortól: gyorsan halad.
Pastelaria Aloma
Ahogyan nálunk van ország tortája verseny, úgy van Lisszabonban év pastel de nataja verseny. Minden évben a város cukrászdái versengenek azért, hogy az ő süteményük bizonyuljon a legjobbnak. A megmérettetésben természetesen az eredeti cukrászda nem vesz részt. 2024-ben a Campo de Ourique városrészben található Aloma nyert. A cukrászda felkeresését érdemes a közeli gasztropiac meglátogatásával összekötni.
Manteigaria
Egy 1900-ban alapított vajboltban nyílt meg a ma már pastel de nata lánccá fejlődött első Manteigaria üzlet 2014-ben. Sokak szerint az egyik legfinomabb verzió. A több lisszaboni helyszín mellett van üzletük Portoban, Bragaban, Makaón, Madridban és Párizsban is.
Fábrica da Nata
Szintén erős versenyző a Fábrica de Nata krémes-lánc, Lisszabon mellett Portóban és Sintrában is kínálják addiktív süteményüket.
Pastelaria Santo António
Egyik személyes kedvencem a Szent György-vár alatti utcában található cukrászda. Ha a Baixa felől kaptatunk fel a várba, igazán megérdemlünk itt egy kis süteményt, mielőtt az utolsó emelkedőt leküzdenénk. Nincs weboldaluk, keressük őket a Rua do Milagre de Santo António és a Rua da Saudade sarkán. Ha szerencsénk van a szomszédos zsonglőrképző diákjainak utcai gyakorlását is figyelhetjük.
Pastel de nata recept
Az eredeti pastel de Belém receptje természetesen szigorúan titkos. A pastel de nata elkészítésére is számtalan tradicionális megoldás létezik és mindenki másra esküszik. A nulladik feladat a leveles tészta. Vehetünk boltit, de az igazán finom darabok esetében a tészta megfelelő vajassága, vastagsága, roppanóssága legalább annyira fontos, mint a kosárkába kerülő krém. A kísérletezés tehát már ezzel indul. Ha mi készítjük a tésztát, azt legalább két óráig pihentessük a sütés előtt.
A második feladat egy cukorszirup készítése. Ez elég egyszerű: cukrot vízben feloldunk és felforralunk. Mindeközben dobjunk bele egy fahéjrudat és egy citrom héját nagyobb szeletekben, hogy később majd ki tudjuk szedni belőle. Ekkor tehetünk bele vaníliát vagy vaníliás cukrot is. Egy másik edényben a krém alapját készítjük el: lisztet tejjel és kevés sóval csomómentesen elkeverünk és folyamatos kevergetés mellett felfőzzük. A tűzről levéve érdemes várni körülbelül 10 percet, mielőtt ebben a masszába belekeverjük a tojássárgájákat és a cukorszirupunkat. Érdemes lehet leszűrni és lehűteni a töltelékünket.
A tésztát muffin formába nyomkodjuk (vagy külön pastel de nata sütőformába), és a kosárkákat körülbelül háromnegyedéig betöltjük, majd előmelegített sütőben kb. 10-15 percig sütjük.
A következőkben megadok mennyiségeket, de a lentiek egyáltalán nincsenek kőbe vésve és olyan apróságokon is múlhatnak különbségek, mint a használt liszt típusa vagy az, hogy miként adagoljuk és keverjük egymáshoz a töltelék hozzávalóit. A szirup külön készítése jellemző, de van olyan iskola, ami azt eleve a lisztes-tejes főzettel együtt készíti. Mindenképpen érdemes néhány videót is megnézni a készítésről. Körülbelül 12 darab süti töltelékéhez fog kelleni 250 g cukor, 125 ml víz, egy citrom héja, egy rúd fahéj, vanília vagy vaníliás cukor, 50 g liszt, 420 ml tej, 7 tojássárgája.
Add comment
Comments